محققان دریافتند که کاهش وزن به این شکل و با استفاده از این رژیم غذایی، می تواند به افراد کمک کند که 5 درصد از وزن خود را در عرض 2 ماه کاهش دهند. این درحالیست که این افراد فشار خون پایین تر و توانایی حذف چربی بهتری نیز خواهند داشت. به همین دلیل است که محققین اظهار داشتند که این رژیم غذایی در درازمدت می تواند افراد را از ابتلا به بیماری های قلبی عروقی نیز مصون داشته و محافظت کند.

 

این رژیم غذایی در سال 2012 در انگلستان مطرح شد و از آن زمان محبوبیت زیادی یافته است. در پژوهش مذکور 27 نفر مورد بررسی قرار گرفتند. گروهی از افراد هر روز از یک رژیم غذایی سنتی و گروهی دیگر از رژیم غذایی 2: 5 تبعیت نمودند. در رژیم غذایی 2: 5 افراد به طور معمول 5 روز در هفته  را به صورت عادی غذا می خوردند و محدودیتی در نوع غذاهای مصرفی برای آنها وجود نداشت و 2 روز در هفته را نیز روزه بوده و میزان مصرف کالری را بسیار پایین آوردند (۵۰۰ کالری برای خانم‌ها و ۶۰۰ کالری برای آقایان)، این در حالیست که گروه دیگر از شرکت کنندگان به طور مداوم و هر روزه بایستی از رژیم غذایی محدود و کم کالری (رژیم غذایی به میزان روزانه 600 کالری کمتر از آنچه برای حفظ وزن خود مصرف داشتند) استفاده می کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که افرادی که از رژیم غذایی 5:2 تبعیت نمودند، به طور متوسط طی 59 روز به میزان 5 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند. در حالی که این کاهش وزن برای گروه دیگر به طور متوسط طی 73 روز اتفاق افتاد. 

بر اساس نظر محققین، این مدل از رژیم غذایی نیمه وقت که در کاهش فشار خون استفاده کنندگان از آن موثر واقع شده است،  پتانسیل لازم را برای محافظت بیشتر از افراد در دراز مدت در برابر بیماری‌های قلبی عرقی را دارا می باشد.

بنابراین به نظر می رسد برای کسانی که قصد کاهش وزن دارند و از طرفی ترجیح می دهند که همواره و همیشه محرومیت و ممنوعیت غذایی نداشته باشند، این سبک از رژیم غذایی می تواند مفید واقع شود.