فرامرز میرشکار مبارکه

نویسنده و صاحب نظر فرهنگی، هنری ، اجتماعی

سیاهدانه وعسل ،داروی کلیه

  • ۷۲۹

نتایج برخی پژوهش ها نشان می دهد که مصرف سیاه دانه تاثیر مثبتی بر جلوگیری از تشکیل سنگ های اگزالات-کلسیم در افرادی که مستعد تشکیل سنگ های اگزالاتی هستند و همچنین درکاهش تعداد سنگ های کلیوی در این افراد دارد.

 سنگ های ادراری از شایع ترین بیماریهای سیستم ادراری هستند که علاوه بر هز ینه های سنگین درمان، گاه برای خارج کردن آن ها نیاز به سنگ شکن و یا انجام عمل جراحی می باشد. عوارض جانبی و احتمالی سنگ ها نیز قابل توجه است و لذا تشخیص و درمان زودرس سنگ های کلیه و مجاری ادراری و دفع آنها، می تواند از بزرگ شدن سنگ ها و عوارض بعدی آن ها جلوگیری کند.

 

در کتب معارف گیاهی، خوردن سیاهدانه با عسل برای خرد کردن سنگ کلیه و مثانه مفید است و در کتاب مخزن الاودیه، نیز خوردن سیاهدانه با آب و عسل برای خرد کردن سنگ کلیه و مثانه در انسان پیشنهاد شده است.

  

روش تهیه معجون سیاهدانه و عسل:

برای تهیه این ترکیب سیاه دانه را پودر کرده(آسیاب یا کوبیده) و با عسل به نسبت یک به سه مخلوط کنید. یعنی مثلا یک قاشق پودر سیاه دانه را با سه قاشق عسل مخلوط نمایید. سیاه دانه پودر شده خیلی سریع در مجاورت هوا خواصش را از دست می دهد اما اگر با عسل مخلوط شود خواص خود را از دست نمی دهد و تا یکسال هم ماندگاری دارد.

 

میزان مصرف معجون عسل و سیاهدانه، بر اساس نظر متخصصان طب سنتی برای افراد بزرگسال روزانه 2 تا 3 قاشق مرباخوری می باشد.

نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.